Slow fashion, czyli moda w trosce o środowisko
Slow fashion, czyli moda w trosce o środowisko

Żyjemy w społeczeństwie, w którym podążanie za trendami stało się najważniejszym kryterium robienia zakupów. Sieciówki nieustannie wypuszczają nowe kolekcje, a rosnące na nie zapotrzebowanie jest idealnym dowodem na powszechny konsumpcjonizm. Sposoby produkcji wykorzystywane przez modowych gigantów są jednak szkodliwe dla środowiska, zwiększając emisję gazów cieplarnianych oraz powodując nagromadzenie ogromnych ilości odpadów. W odpowiedzi na ten problem powstało rozwiązanie, reprezentujące świadome i ekologiczne podejście do mody – slow fashion. Co to dokładnie jest?

Slow fashion – co to jest?

Terminu slow fashion, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „powolną modę”, po raz pierwszy użyła Kate Fletcher – profesor londyńskiego Centrum Zrównoważonej Mody. Za inspirację posłużyło jej pojęcie slow foodu, czyli nieprzetworzonej, ekologicznej żywności.

Slow fashion, tak jak slow food, jest rodzajem racjonalnego i świadomego podejścia – ale nie do jedzenia, tylko do kupowania ubrań. Nie należy rozpatrywać go jednak w kontekście nowego trendu czy chwilowej mody, lecz nowoczesnego spojrzenia na budowanie garderoby. Osoby kierujące się w życiu zasadami slow fashion, decydują się bowiem na świadome zakupy. Zamiast nabywania kilku lub nawet kilkunastu ubrań podczas wyprzedaży w sieciówkach, wolą sprezentować sobie jedną, czy dwie rzeczy wysokiej jakości, w adekwatnie wyższej cenie. Ich celem jest uporządkowanie swojej szafy, tak, aby jej zawartość mogła posłużyć im przez wiele lat.

Powolna, czyli ekologiczna moda

Slow fashion to nie tylko świadome zakupy, ale i opozycja wobec masowych, szkodliwych dla środowiska metod produkcji. Rzeczy oferowane przez sieciówki, wytworzone tanim kosztem bardzo łatwo ulegają przecież zniszczeniu. Przemijalność trendów sprawia, że równie szybko wychodzą z mody. W konsekwencji poniszczona, niemodna odzież zasypuje wysypiska śmieci na całym świecie, a chemikalia oraz farby wykorzystywane do tworzenia kolorowych nadruków, zanieczyszczają naszą planetę. Ekologiczna moda, czyli właśnie slow fashion pozwala uniknąć tego wszystkiego. Choć często wykorzystuje bardziej skomplikowane i zarazem droższe metody produkcji, jest przyjazna dla środowiska. Już sama wysoka jakość tkanin przekłada się na ich dłuższą żywotność, tym samym ograniczając powstawanie opadów.

Jak rozpoznać ubrania slow fashion?

Podstawowym kryterium wyboru ubrań slow fashion powinna być marka. W pierwszej kolejności należy ograniczyć zakupy w sieciówkach oferujących aktualne trendy w bardzo atrakcyjnych cenach, ale nie do końca w dobrej jakości. Warto natomiast wziąć pod uwagę mniejsze brandy, które stawiają na jakość, a nie ilość. Jak je rozpoznać?

1. Etyczna produkcja

Ubrania slow fashion to takie, których producenci nagradzają pracowników współmiernie do ich wysiłków, stosując zasady fair trade. Odchodzą więc od wykorzystywania taniej siły roboczej – między innymi z Chin, Indii czy krajów Afrykańskich – na rzecz lokalnych szwalni, stawiających na staranne wykonanie produktów.

2. Ekologiczne tkaniny

Świadoma moda opiera się również na materiałach przyjaznych środowisku, wykonanych z naturalnych surowców, takich jak len czy bawełna. Ekologiczne ubrania mogą też powstawać z włókien syntetycznych, ale pochodzących z recyklingu, które można ponownie przetwarzać.

3. Uniwersalne kroje

Moda slow fashion nie podąża ślepo za trendami, zmieniającymi się co sezon. Wybiera kroje klasyczne i ponadczasowe, które będą świetnie wyglądały przez wiele lat. Nie obce jest jej więc pojęcie garderoby kapsułowej czy minimalizmu.

4. Wysoka jakość

Slow fashion to nie tylko ubrania przyjazne środowisku, ale i wysokiej jakości, które nie ulegną zniszczeniu natychmiastowo i będą świetnie wyglądać przez długi czas. Tym samym konieczność ich wymiany na nowe nie pojawi się szybko.

ekologiczna moda

MESS Apparel, czyli moda slow fashion

W MESS Apparel doskonale wiemy, jak ważna jest produkcja ubrań, a środowisko. W związku z tym tworzymy kolekcje z naturalnych materiałów, które są przyjazne dla ekosystemu i zarazem wyjątkowo trwałe. W naszej ofercie można znaleźć koszule i spodnie wykonane z wysokogatunkowego lnu, zapewniające komfort podczas upalnych dni, a także wygodne bawełniane t-shirty, idealne na każdą okazję. Z myślą o świadomych klientkach, chcących przestrzegać zasad garderoby kapsułowej, proponujemy klasyczne, ponadczasowe ubrania, które nie wyjdą z mody jeszcze przez wiele lat. Z naszej kolekcji proponujemy na przykład długą sukienkę Alva, lniane spodnie Culottes, lnianą koszulę Pure linen white, czy spódnicę AVA black,

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.